This is my Serbian translation of Paul Graham’s “Being a Noob”. Original text in English is here: www.paulgraham.com/noob.html

 

"Biti noob" - Pol Grejem (Paul Graham)

Prim. prev: Ovo je moj prevod eseja Pola Grejema “Being a Noob”. Original na engleskom se nalazi ovde: www.paulgraham.com/noob.html

Januar, 2020.
Kada sam bio mlad, mislio sam da je starijima sve jasno. Sad kada sam ostario, jasno mi je da to nije tačno.
Stalno se osećam kao noob. Imam utisak kao da stalno ili pričam sa nekim startapom koji radi u domenu o kome ništa ne znam, ili da čitam knjigu o nečemu što ne razumem dobro, ili da sam u poseti nekoj novoj zemlji i ne znam kako stvari tamo funkcionišu.
Niko ne voli da se oseća kao noob. Ni sama reč „noob“ bez sumnje nije kompliment. Međutim, danas sam shvatio nešto što me je ohrabrilo da budem noob: što si više noob lokalno, to si manje noob globalno.
Pogledajmo primer. Neko ko ostaje u svojoj zemlji, u kojoj se rodio, manje se oseća kao noob nego što bi se osećao kada bi se preselio u Dalekistan, u kome sve funkcioniše drugačije. Međutim, kada bi se preselio, njegovo sveukupno znanje bi se uvećalo. Dakle, to što se neko oseća kao noob nije pokazatelj stvarnog neznanja – naprotiv.
Ali, ako je dobro za nekoga da se oseća kao noob, zašto onda ne volimo da se tako osećamo? Kakvu svrhu je to osećanje odbojnosti moglo da ima u evoluciji čoveka?
Mislim da odgovor leži u činjenici da postoje dva razloga za to da se neko oseća kao noob: prvi je da je taj neko stvarno glup, a drugi je da se upustio u rad na nečemu potpuno novom i još nepoznatom. Čoveku ne prija da se oseća kao noob zato što mu mozak govori: „Hajde, hajde, moraš da razumeš ovo.“ I zaista, tokom većeg dela ljudske istorije bilo je više nego ispravno da se razmišlja na ovakav način. Život lovaca-sakupljača je bio složen, ali nije bio podložan promenama u onoj meri u kojoj je to život danas. Lovci-sakupljači nisu morali odjednom da smisle šta da rade sa kripto-valutama. U njihovo vreme bilo je mnogo smislenije razumeti se u postojeće probleme nego razumeti se u otkrivanje novih. Tada je imalo smisla da čoveku ne bude prijatno kada se oseća kao noob, baš kao što što je imalo smisla da mu ne bude prijatno da oseća glad u svetu u kome je oskudevala hrana.
U današnjem svetu, pre bi se moglo reći da problem predstavlja višak hrane nego njen manjak pa nas zato nas naš stari osećaj neprijatnosti usled gladi može odvesti na misaonu stranputicu. Po meni, isti je slučaj i sa neprijatnošću koja se javlja kada se osećamo kao noob.
Zato, iako nije prijatno, i iako će se ljudi podsmevati, što se više neko oseća kao noob, to bolje.